SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Alla våra SM-medaljörer
2023-11-02 20:30

Som vi tidigare informerat om blev det exakt 100 SM-medaljer för våra ungdomar, juniorer och seniorer. Ett fantastiskt resultat! Nu är det dags att presentera alla våra medaljörer.

 

Totalt blev det elva medaljer i stafetter eller i lag samt 89 individuella medaljer. Emil Johansson och Alva Back vann hela sju individuella medaljer, Jesper Ahlin, Levi Back och Ludvig Ellgren vann fem medaljer vardera. Hanna Hermansson och Karl Ludvik fixade fyra medaljer. Några av dessa medaljörer av även delaktiga i stafett/lag-medaljer. Totalt var det 41 turebergare som vann individuella SM-medaljer. Notera att sammanställningen inte innefattar veteraner, då de inte ingår tävlingen om SM-pokalen. 

 

Nedan ser ni alla våra 100 SM-medaljer sorterade efter placering och alfabetisk ordning på namnet.

 

 

Tävling Klass Gren Plac. Namn Resultat
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 P17 1500 m 1 Albert Ziegler 4:12.24
JSM-USM mångkamp Ljungby 26–27/8 2023 F17 Sjukamp 1 Alva Back 4.819
ISM mångkamp Växjö 4-5/2 2023 F17 Femkamp 1 Alva Back 3.771
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 F19 Höjd 1 Alvah Lind 1.77
Friidrotts-SM Söderhamn 28–30/7 2023 M 1500 m 1 Andreas Almgren 3:34.55
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 F17 Längd 1 Ayla Hallberg Hossain 6.11
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 F16 Stav 1 Beate Pott 3.77
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 F16 Stav 1 Beate Pott 3.75
ISM mångkamp Växjö 4-5/2 2023 K Femkamp 1 Bianca Salming 4.367
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 F16 Vikt 1 Elin Runemar 16.58
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 M22 200 m 1 Emil Johansson 21.37
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 M22 400 m 1 Emil Johansson 46.98
Friidrotts-SM Söderhamn 28–30/7 2023 K 800 m 1 Hanna Hermansson 2:03.29
Friidrotts-SM Söderhamn 28–30/7 2023 K 1500 m 1 Hanna Hermansson 4:10.80
ISM Malmö 17-19/2 2023 K 1500 m 1 Hanna Hermansson 4:14.73
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 F17 200 m 1 Ida Chrifi 25.56
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 P19 400 m häck 1 Isak Stieberth Siljedahl 54.55
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 P17 Stav 1 Jacob Semb-Josefson 4.78
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 P16 300 m häck 1 Jakob Lennermark 39.75
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 M22 Kula 1 Jesper Ahlin 18.23
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 M22 Diskus 1 Jesper Ahlin 53.60
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 F17 Kula 1 Kajsa Cabanas Andersson 14.74
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 M22 Slägga 1 Karl Ludvik 63.18
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 M22 Vikt 1 Karl Ludvik 19.12
JSM-USM mångkamp Ljungby 26–27/8 2023 P15 Åttakamp 1 Levi Back 4.948
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 P15 Stav 1 Levi Back 4.12
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 P15 Spjut 1 Levi Back 57.73
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 P15 Stav 1 Levi Back 3.68
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 F19 Längd 1 Lina Ånstad 5.94/+1.6
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 P16 Kula 1 Ludvig Ellgren 16.50
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 P16 Diskus 1 Ludvig Ellgren 50.00
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 P16 Kula 1 Ludvig Ellgren 16.66
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 P16 Vikt 1 Ludvig Ellgren 18.78
SM stafett Södertälje 9-10/9 2023 M22 3x400 m 1 Stafettlag 2:25.35
SM stafett Södertälje 9-10/9 2023 F15 3x800 m 1 Stafettlag 7:27.36
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 P17 3000 m 2 Albert Ziegler 9:10.77
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 F17 Spjut 2 Alva Back 48.23
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 F17 Stav 2 Alva Back 3.73
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 F19 Höjd 2 Alvah Lind 1.77
JSM-USM mångkamp Ljungby 26–27/8 2023 F17 Sjukamp 2 Annie Grindange 3.204
ISM Malmö 17-19/2 2023 K Höjd 2 Bianca Salming 1.79
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 K22 100 m häck 2 Clara Billing 14.57
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 K22 Stav 2 Clara Billing 3.92
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 F16 Kula 2 Elin Runemar 13.94
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 F16 Kula 2 Elin Runemar 13.54
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 M22 100 m 2 Emil Johansson 10.56
Friidrotts-SM Söderhamn 28–30/7 2023 M 400 m 2 Emil Johansson 46.43
ISM Malmö 17-19/2 2023 M 200 m 2 Emil Johansson 21.36
ISM Malmö 17-19/2 2023 M 400 m 2 Emil Johansson 47.51
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 P15 Höjd 2 Emil Svarverud Svensson 1.89
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 F16 Tresteg 2 Emmie Wedin 11.71/+2.6
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 P17 Höjd 2 Gustav Källström 1.90
ISM Malmö 17-19/2 2023 M 800 m 2 Habtom Asgede 1:49.20
ISM Malmö 17-19/2 2023 K 800 m 2 Hanna Hermansson 2:05.32
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 F17 Kula 2 Kajsa Cabanas Andersson 14.04
ISM mångkamp Växjö 4-5/2 2023 F17 Femkamp 2 Kajsa Cabanas Andersson 3.588
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 M22 Spjut 2 Karl Ludvik 55.33
ISM Malmö 17-19/2 2023 M Vikt 2 Karl Ludvik 19.66
ISM mångkamp Växjö 4-5/2 2023 P15 Sjukamp 2 Levi Back 4.273
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 F19 200 m 2 Lina Ånstad 24.92
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 P16 Slägga 2 Ludvig Ellgren 61.81
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 P15 Kula 2 Ludwig Engde 14.88
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 P17 Tresteg 2 Saviola Mbugua Waithira 13.65/-1.4
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 M22 Diskus 2 Teo Paganus 47.08
Friidrotts-SM Söderhamn 28–30/7 2023 K 1500 m 2 Yolanda Ngarambe 4:11.52
SM stafett Södertälje 9-10/9 2023 P19 3x800 m 2 Stafettlag 5:53.53
SM terräng Halmstad 21-22/10 2023 P17 Lag 2 Lag 43
SM stafett Södertälje 9-10/9 2023 P17 1000 m stafett 2 Stafettlag 2:00.93
Lag-USM Karlskrona 27/5 2023 P17 Lag 2 Lag 185
SM stafett Södertälje 9-10/9 2023 P15 4x80 m 2 Stafettlag 35.81
SM stafett Södertälje 9-10/9 2023 M22 4x100 m 2 Stafettlag 45.43
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 F17 300 m häck 3 Alva Back 46.64
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 F17 Stav 3 Alva Back 3.56
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 F17 60 m häck 3 Alva Back 8.74
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 F17 60 m 3 Ayla Hallberg Hossain 7.62
Friidrotts-SM Söderhamn 28–30/7 2023 M 200 m 3 Emil Johansson 21.22
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 F16 Tresteg 3 Emmie Wedin 11.52
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 P17 Höjd 3 Gustav Källström 1.94
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 P17 1500 m 3 Jakob Bergström 4:10.71
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 M22 Kula 3 Jesper Ahlin 16.07
Friidrotts-SM Söderhamn 28–30/7 2023 M Kula 3 Jesper Ahlin 17.13
Friidrotts-SM Söderhamn 28–30/7 2023 M Diskus 3 Jesper Ahlin 58.82
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 P17 Höjd 3 Jonathan Edberg 1.88
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 P15 80 m 3 Jordan Benitez 9.36
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 F19 Längd 3 Lina Ånstad 5.71
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 M22 400 m 3 Robin Isaksson 49.07
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 F15 Stav 3 Saga Berg Ojeda 3.05
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 F15 Stav 3 Saga Berg Ojeda 3.04
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 P16 110 m häck 3 Simon Lindström 15.13
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 P16 60 m häck 3 Simon Lindström 8.32
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 P19 800 m 3 Valter Kjellberg 1:57.96
IJSM-IUSM17 Karlstad 25-26/2 2023 P19 1500 m 3 Valter Kjellberg 3:59.22
JSM22-USM16-17 Helsingborg 11-13/8 2023 F16 1500 m hinder 3 Venla Engström 5:26.83
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 P16 1500 m 3 Vilhelm Lood Falgén 4:14.38
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 P15 300 m 3 William Blomquist 36.59
JSM19-USM15 Täby 18–20/8 2023 P15 Slägga 3 William Strömberg 48.54
IUSM15-16 Västerås 4-5/3 2023 P15 Kula 3 William Strömberg 14.03
SM stafett Södertälje 9-10/9 2023 M 4x400 m 3 Stafettlag 3:15.62
SM stafett Södertälje 9-10/9 2023 M 4x800 m 3 Stafettlag 7:49.35
SM stafett Södertälje 9-10/9 2023 F17 1000 m stafett 3 Stafettlag 2:22.48

 

- Mer statistik på friidrott.se

- Turebergs SM-medaljer sedan 1971

/ Marcus Grindange


Nyhetsarkiv
Friidrott med ÖPPET HUS2024-04-12 08:34
Rapport från Veteran-EM2024-03-25 21:03
Två Sjöar Runt2024-03-18 21:12
Pristagare på årsmöte2024-03-14 17:17
IUSM - Ett silver idag2024-03-10 18:48
IUSM dag 12024-03-09 19:40
20 turebergare till IUSM2024-03-06 20:24
Veteran-SM i helgen 2024-02-29 14:13
Prova på friidrott!2024-02-26 12:49
Sportlovsläger 2024-02-25 11:29
HELGENS TV-TIPS!2024-02-22 22:58
IJSM - IUSM17 i Örebro2024-02-22 20:54
Rapport från Årsmötet2024-02-22 11:56
Medaljregn på IUDM2024-02-19 18:24
ISM - Fyra nya medaljer2024-02-17 17:09
Dokument till Årsmötet2024-02-12 13:32
Framgångar i helgen2024-01-28 19:56
ISM i Mångkamp i helgen2024-01-18 14:03
SAYO Indoor & Öppet Hus2023-12-01 22:13
Friidrott med ÖPPET HUS2023-11-09 18:52
Tredjeplats i Castorama2023-11-04 11:10
Terräng-SM i helgen2023-10-19 10:41
Medaljer på Terräng-DM2023-10-14 21:38
2023-10-07 08:54
Summering av Veteran-EM2023-10-02 09:52
Veteran-EM - dag 92023-09-30 21:07
Veteran-EM - dag 82023-09-30 18:26
Veteran-EM - dag 72023-09-28 21:14
KM för 7-11 år2023-09-27 22:16
Veteran-EM - dag 62023-09-27 10:17
Veteran-EM - dag 42023-09-25 09:27
Veteran-EM - dag 32023-09-24 09:54
Veteran-EM - dag 22023-09-23 16:00
Veteran-EM i Pescara2023-09-21 22:17
12 nya medaljer på RM2023-09-18 20:48
20 lag i stafett-SM2023-09-07 18:27
2023-08-28 16:17
JSM/USM i Täby i helgen2023-08-16 21:36
VSM i helgen 2023-08-03 22:32
SM-program för söndag2023-07-30 10:02
SM-program för lördag2023-07-29 09:20
SM i Söderhamn - dag 12023-07-28 23:48
SM-program för fredag2023-07-28 07:26
Dags för SM i helgen2023-07-27 09:57
Alva på EYOF2023-07-26 22:26
Rekord i Tumba2023-07-15 19:37
PB för Jesper på JEM2023-07-15 19:33
U23-EM: Torsdag2023-07-14 10:15
JEM med Jesper och Emil2023-07-12 16:56
2023-07-03 20:17
Tudor träffade Simon2023-07-03 18:54
Emil snabb i regnet2023-07-03 18:50
Helgens tävlingar2023-06-29 21:41
Lag-EM2023-06-22 10:56
NM-silver till Alva2023-06-11 18:16
Bilder från SAYO2023-06-10 20:39
2023-05-31 22:36
Global Sport på SAYO2023-05-30 17:20
Rapport från NM2023-05-28 19:54
NM-silver till Jesper 2023-05-27 19:59
Löpargrupp för vuxna2023-05-16 16:15
Almgren i Diamond League2023-05-05 08:50
Stockholmskampen #12023-04-23 18:38
Veteran-VM dag 42023-03-29 20:17
Veteran-VM Dag 22023-03-27 21:23
Silver på Veteran-VM2023-03-26 20:34
Clubdagar på Intersport2023-03-24 10:25
Vinst i Kraftmätningen2023-03-18 19:45
Kraftmätningen2023-03-17 21:13
Tävlingar i helgen2023-03-16 20:26
92 medaljer på IVSM2023-03-13 18:57
Klubbmästare för 20222023-03-12 17:03
Fem nya medaljer på USM2023-03-05 20:06
Hanna tia på EM2023-03-04 22:46
Sju medaljer på USM 2023-03-04 22:33
30 medaljer veteran-NM2023-03-01 20:21
IJSM i helgen2023-02-23 21:16
Bästa klubb på UDM!2023-02-22 21:53
Succé på UDM2023-02-19 19:46
Tre silver på ISM2023-02-18 19:52
Bra start på ISM2023-02-17 19:50
Dags för ISM i Malmö2023-02-15 22:46
Turebergs Explosiva #32023-02-14 20:15
Svenskt rekord av Jonas2023-02-12 14:12
Mångkamps-SM i helgen2023-02-02 13:27
Sportlovsfriidrott v.9 2023-01-31 12:32
Turebergs Explosiva2023-01-30 21:13
Stavrekord för Back x 22023-01-29 20:45
Rapport från Folksam GP2023-01-29 19:25
Tävlingar och rekord2023-01-28 22:21
Ytterligare klubbrekord2023-01-17 20:16
Rekord av olika slag2023-01-14 21:35
IDM i mångkamp i helgen2023-01-03 19:18
SAYO Indoor dag 22022-12-04 19:51
Välkomna till Tureberg!2022-11-15 21:02
Friidrott med ÖPPET HUS2022-11-10 18:00
Härlig dag på Lidingö2022-09-25 17:00
Silver på Lag-USM!2022-09-13 11:55
 
Sociala medier
Stötta oss
Partners