Spektakulär stavseger för Jacob Semb-Josefson på USM

2023-08-12 19:02

Turebergsgänget på JSM22 och USM16-17 i Helsingborg fortsätter att skörda framgångar. Totalt blev det sju nya medaljer under lördagen, varav tre guld.

 

Jacob Semb-Josefson vann en spektakulär stavtävling i P17 genom att ta 4,78 i första försöket, pers med 18 cm. Dessförinnan hade han tagit tre höjder i tredje försöket och däremellan stått över tre höjder. Prestationen blir inte mindre imponerande av att han tidigare i sommar har hoppat 4,31 som bäst. Resultatet var med andra ord säsongsbästa med 47 cm.   

 

Mer väntade segrar kom i M22 genom Karl Ludvik i slägga (63,18) och Jesper Ahlin i kula (18,23, tangerat pers). Ahlin tar med sitt resultat ett allt hårdare grepp om en plats i det svenska finnkampslaget. 

 

I F17-klassen tog Alva Back två medaljer under lördagen. Kombinationen stavhopp-spjut gav brons i stavhopp på 3,56 och silver i spjut (48,23). I spjut var det bara sju centimeter upp till guldet. 

 

Medaljörer under lördagen
🥇Jacob Semb-Josefson P17 - Stavhopp

🥇Karl Ludvik M22 - Slägga

🥇Jesper Ahlin M22 - Kula

 

🥈Alva Back F17 – Spjut

 

🥉Alva Back F17 – Stavhopp

🥉Jakob Bergström P17 - 1500 m

🥉Robin Isaksson M22 - 400 meter

 

En rad turebergare satte därutöver nya personliga rekord och många tog sig vidare till final i morgon. Även söndagens tävlingar blir alltså spännande. 

 

Resultat JSM22 och USM16-17

 

/ Per Altenberg 

 

 

Nyhetsarkiv

Instagram
ICA MAXI Häggvik
Intersport
Supply Sport

Sociala medier

InstagramAntidoping

Stötta oss

Sponsorhuset
PantaJoyna från Folkspel

Våra samarbetspartners

Bauhaus-galan
ICA MAXI HäggvikIntersport
Supply Sport