Tureberg drar igång en långlöpargrupp för dig som är äldre veteran och är intresserad av springa distanser från 800/1500 och upp till långdistans. Torsdagen den 16 april kl 18.30 är det första tillfället.
Ansvarig huvudtränare för långlöpargruppen är Nils Nestor som är en erfaren tränare och har tävlat framgångsrikt på längre distanser både nationellt och internationellt som veteran. Birger Forsberg är den andre tränaren som kommer att vara behjälplig med att leda gruppen.
Långlöpargruppen tränar på torsdagar kl 18.30 på Sollentunavallen. Vi träffas i måltornet.
Det krävs inga förkunskaper. Du kan vara nybörjare som vill komma igång med löpning under ledning av kunniga tränare eller erfaren som vill köra intervaller med andra likasinnade.
Efter gemensam uppvärmning och löpskolning börjar intervallerna som kan variera beroende på inriktning och erfarenhet. Eftersom vi kör hela träningen på Sollentunavallen är det inga problem att deltagarna håller olika tempo.
Låter det intressant? Maila då ditt intresse till Nils Nestor på nestor0927@hotmail.com
Varmt välkommen önskar Turebergs veterankommitté