SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Klubbrekord utomhus män/pojkar

MS   

   

 

100m

10.49

10/6

1997

Stockholm/K

Berhane Haile

200m

20.84

19/6

1985

Växjö

Eric Josjö

400m

45.63

7/7

1981

Stockholm/S

Eric Josjö

800m

1:45.59

25/6

2015

Sollentuna

Andreas Almgren

1000m

2:20.4m

17/8

1976

Karlstad

Björn Nilsson

1500m

3:32.00

15/6

2023

Oslo, NOR

Andreas Almgren                                  svenskt rekord

1 eng mile

3:57.78

9/9

1977

London, GBR

Björn Nilsson

2000m

5:00.23

10/8

2020

Sollentuna

Andreas Almgren

3000m

7:37.05

5/5

2023

Doha, QAT

Andreas Almgren                                   svenskt rekord

5000m

13:01.70

2/9

2022

Bryssel, BEL

Andreas Almgren                                   svenskt rekord

10000m

28:33.33

19/5

2018

London, GBR

Napoleon Solomon

10 km väg

27:20

14/1

2024

Valencia, ESP

Andreas Almgren                                   nordiskt rekord

Halvmarathon

59:22

11/2

2024

Barcelona, ESP

Andreas Almgren                                   nordiskt rekord

Marathon

2:20:24

25/9

2022

Berlin, GER

Daniel Lundgren

3000m hinder 91.4 cm

8:23.54

31/5

2018

Rom, ITA

Napoleon Solomon

110m häck 106.7 cm

14.31

29/7

2023

Söderhamn

Staffan Risberg

400m häck 91.4 cm

50.12

26/7

1994

Karlskrona

Marko Granat

Höjd

2.26

7/7

1990

Haninge

Thomas Eriksson

Stav

5.21

16/7

1998

Stockholm/S

Jonas Asplund

Längd

7.81

27/5

1989

Tartu, EST

Thomas Eriksson

Tresteg

16.43

4/5

1986

Houston, USA

Thomas Eriksson

Kula

19.98

16/5

1992

Colorado, USA

Henrik Wennberg

Diskus

62.56

29/10

1994

Boulder, USA

Henrik Wennberg

Slägga

75.62

7/7

2000

Helsingborg

Bengt Johansson

Spjut

73.32

29/6

1993

Västerås

Johan Helge

Vikt

19.88

10/7

1996

Rimbo

Bengt Johansson

Tiokamp

8025

27-28/5

1989

Tartu, EST

Thomas Eriksson

 

     

11.09/100m 7.81/Längd 15.08/Kula 2.23/Höjd 51.90/400m

 

     

15.59/110mh 48.30/Diskus 4.70/Stav 58.14/Spjut 5:13.72/1500m

Stafett 4x100m

41.02

13/6

1992

Karlshamn

Berhane Haile-Mikael Ekman-Stefan Nilsson-Björn Johansson

Stafett 4x400m

3:10.70

12/6

1988

Sollentuna

Per Olhans-Paul Aicardi-Anders Tapper-Eric Josjö

Stafett 4x800m

7:21.51

15/6

2002

Vällinge

Thomas Byrberg-John Laselle-John Lindström-Mattias Norling

Stafett 4x1500m

15:09.86

20/6

1981

Bourges, FRA

Björn Nilsson-Jonas Ericsson-Sören Lundin-Tommy Lundqvist

Stafett 1000m

1:56.68

2/9

1985

Västerås

Jari Lepistö-Ulf Hansson-Paul Aicardi-Per Olhans

M22   

     

 

100m

10.56

11/8

2023

Helsingborg

Emil Johansson

200m

21.07

18/6

1981

Warszawa, POL

Eric Josjö

400m

45.63

7/7

1981

Stockholm/S

Eric Josjö

800m

1:45.59

25/6

2015

Sollentuna

Andreas Almgren

1000m

2:20.4m

17/8

1976

Karlstad

Björn Nilsson

1500m

3:39.39

16/7

1978

Göteborg

Björn Nilsson

3000m

8:03.30

25/7

2017

Karlstad

Amanuel Gergis

5000m

13:48.07

22/7

2017

Heusden-Zolder, BEL

Amanuel Gergis

2000m hinder 91.4 cm

5:38.97

7/7

1989

Helsingborg

Andreas Ahl

110m häck 106.7 cm

14.55

15/8

2020

Uppsala

Staffan Risberg

400m häck 91.4 cm

52.41

30/7

1983

Göteborg

Gabor Bartos

Höjd

2.16

26/7

1996

Västerås

Andreas Jonsson

Stav

5.11

22/8

1994

Malmö

Jonas Asplund

Längd

7.53

16/9

1956

Åbo, FIN

Torgny Wåhlander

Tresteg

15.64

20/7

1974

Karlstad

Björn-Erik Öberg

Kula

18.23

15/7

2023

Esbo, FIN

Jesper Ahlin

 

18.23

12/8

2023

Helsingborg

Jesper Ahlin

Diskus

58.82

29/7

2023

Söderhamn

Jesper Ahlin

Slägga

70.50

27/7

1994

Rimbo

Bengt Johansson

Spjut

73.32

29/6

1993

Västerås

Johan Helge

Tiokamp

6297

19-20/9

2009

Gävle

Fredrik Hallinder

 

     

11.13/100m 6.05/Längd 12.25/Kula 1.87/Höjd 49.60/400m

 

     

16.67/110mh 28.17/Diskus 2.70/Stav 45.41/Spjut 4:24.11/1500m

Stafett 4x100m

41.56

3/5

1981

Göteborg

Jari Lepistö-Jan Nordgren-Anders Tamas-Eric Josjö

Stafett 3x400m

2:25.35

9/9

2023

Södertälje

David Mattiasson-Robin Isaksson-Emil Johansson

Stafett 3x800m

5:38.82

13/6

1999

Värnamo

Daniel Czarnecki-John Laselle-Thomas Byrberg

Stafett 4x800m

7:35.01

20/6

1993

Uppsala

Caj Virta-Niklas Österberg-Mats Forsberg-Mårten Barkwall

Stafett 1000m

1:56.69

20/9

2006

Sätra

Fredrik Hallberg-Sebastian Öberg-Gustav Karnebäck-Nil de Oliveira

P19   

     

 

100m

10.50

6/6

2015

Skara

Gustav Kjell

200m

21.38

29/8

2021

Borås

Emil Johansson

400m

47.10

15/7

2021

Tallin, EST

Emil Johansson

800m

1:45.65

27/7

2014

Eugene, USA

Andreas Almgren                                   svenskt rekord

1500m

3:45.31

2/7

1984

Stockholm/S

Thomas Andersson

5000m

14:50.78

18/8

1987

Sollentuna

Niklas Johnsson

2000m hinder 91.4 cm

6:04.46

13/9

1991

Huddinge

Mårten Barkvall

110m häck 100.0 cm

14.06

30/8

1997

Stockholm/S

Per Bergman

400m häck 91.4 cm

54.08

28/8

2010

Akureyri, ISL

Anton Forsberg

Höjd

2.12

28/7

1995

Västerås

Andreas Jonsson

Stav

5.00

29/8

1992

Lidingö

Jonas Asplund

Längd

7.25

1/8

2022

Cali, COL

Elliot Duvert

Tresteg

15.05

12/7

1997

Helsingborg

Sebastian Hukari

Kula 6.0 kg

18.94

25/6

2022

Bottnaryd

Jesper Ahlin

Diskus 1.75 kg

56.16

17/7

2022

Malmö

Jesper Ahlin

Slägga 6.0 kg

70.56

19/9

2021

Märsta

Karl Ludvik

Spjut 800 g

70.72

4/6

1991

Lidingö

Johan Helge

Tiokamp

7622

1-2/8

2022

Cali, COL

Elliot Duvert

 

     

11.34/100m 7.25/Längd 13.94/Kula 1.99/Höjd 51.05/400m

 

     

14.34/110mh 40.81/Diskus 4.90/Stav 49.97/Spjut 4:53.71/1500m

Stafett 4x100m

42.60

3/6

1980

Stockholm/S

Ove Lundvall-Jari Lepistö-Niklas Good-Eric Josjö

Stafett 3x400m

saknas

   

 

 

Stafett 3x800m

5:53.53

10/9

2023

Södertälje

Bahran Mikael-Kalab Alemsegek Tesfay-Valter Kjellberg

Stafett 1000m

2:03.09

31/7

2021

Huddinge

Nick Heidarian-Hugo Olsson-Emil Pettersson-Emil Johansson

P18   

     

 

100m

10.61

22/8

2020

Linköping

Emil Johansson

200m

21.74

10/8

2020

Sollentuna

Emil Johansson

400m

46.95

5/9

2020

Tammerfors, FIN

Emil Johansson

800m

1:49.46

8/9

2013

Stockholm/S

Andreas Almgren

1500m

3:48.5

1/7

1974

Stockholm/S

Björn Nilsson

5000m

14:35.95

12/6

1986

Göteborg

Niklas Johnsson

2000m hinder 91.4 cm

6:00.3

17/8

1986

Borås

Andreas Ahl

110m häck 91.4 cm

14.06

30/8

1997

Stockholm/S

Per Bergman

400m häck 91.4 cm

54.30

8/7

2023

Sollentuna

Isak Stieberth Siljedahl

Höjd

2.12

6/8

1994

Luleå

Andreas Jonsson

Stav

4.80

24/8

1996

Helsingfors, FIN

Fredrik Larsson

 

4.80

21/8

1997

Stockholm/E

Per Bergman

Längd

6.87

8/9

1991

Sollentuna

Matti Hultstrand

Tresteg

14.49

1/9

1984

Helsingfors, FIN

Lars Johansson

Kula 6.0 kg

18.51

20/6

2021

Sollentuna/E

Jesper Ahlin

Diskus 1.75 kg

53.24

7/8

2021

Sollentuna/E

Jesper Ahlin

Slägga 6.0 kg

66.37

14/6

2020

Sollentuna/E

Karl Ludvik

Spjut 800 g

69.18

10/8

1990

Plovdiv, BUL

Johan Helge

Tiokamp

7000

7-8/8

2021

Ljungby

Elliot Duvert

 

     

11.41/100m 6.78/Längd 12.00/Kula 2.03/Höjd 52.46/400m

 

     

14.51/110mh 35.00/Diskus 4.50/Stav 44.13/Spjut 4:55.03/1500m

Stafett 4x100m

43.07

7/6

1980

Eskilstuna

Ove Lundvall-Jari Lepistö-Niklas Good-Ulf Bojner

Stafett 3x400m

saknas

     

 

Stafett 3x800m

5:45.91

15/6

1997

Kalmar

Christian Fredriksson-John Laselle-Thomas Byrberg

Stafett 1000m

2:01.80

 

1984

 

Håkan Karlsson-Per Svensson-Stefan Haglöf-Christian Bogenroth

P17   

     

 

100m

10.69

9/8

2019

Göteborg/S

Emil Johansson

200m

21.49

11/8

2019

Göteborg/S

Emil Johansson

 

21.49

25/8

2019

Stockholm/S

Emil Johansson

400m

47.69

25/7

2019

Baku, AZE

Emil Johansson

800m

1:50.45

17/8

2012

Stockholm/S

Andreas Almgren

1500m

3:50.64

15/9

1985

Västerås

Andreas Ahl

3000m

8:25.30

12/8

1985

Malmö

Andreas Ahl

2000m hinder 91.4 cm

5:52.55

14/7

1985

Helsingborg

Andreas Ahl

110m häck 91.4 cm

14.49

9/8

2008

Norrtälje

Anton Forsberg

300m häck 84.0 cm

37.85

14/9

2003

Stockholm/S

Johan Kågeman

Höjd

2.01

1/8

2020

Ljungby

Elliot Duvert

Stav

4.78

12/8

2023

Helsingborg

Jacob Semb-Josefson

Längd

6.73

9/8

2003

Västerås

Andreas Andersson

Tresteg

13.96

16/8

2003

Malmö

Andreas Andersson

Kula 5.0 kg

19.61

28/6

2020

Sollentuna

Jesper Ahlin

Diskus 1.5 kg

55.17

22/8

2020

Norrköping

Teo Paganus

Slägga 5.0 kg

69.58

16/6

2013

Huddinge

Chris Arnoldsson

Spjut 700 g

55.20

10/8

2019

Göteborg/S

Karl Ludvik

Tiokamp

6883

31/7-1/8

2020

Ljungby

Elliot Duvert

 

     

15.64/110mh 39.07/Diskus 4.05/Stav 49.54/Spjut 37.43/300m

 

     

11.87/100m 6.35/Längd 13.07/Kula 2.01/Höjd 2:57.39/1000m

Stafett 4x100m

43.23

18/8

2019

Huddinge

Nick Heidarian-Emil Johansson-Hugo Olsson-Anton Runemar

Stafett 3x800m

6:00.19

11/6

1989

Malmö/S

Peter Anderson-Niclas Janelöv-Mats Forsberg

Stafett 1000m

2:00.93

9/9

2023

Södertälje

Simon Lindström-Jakob Lennermark-John Bäck-Saviola Mbugua Waithira

P16   

     

 

100m

11.10

24/8

1996

Norrköping

Christian Liljeqvist

200m

22.18

19/8

2018

Malmö

Emil Johansson

400m

48.33

13/8

2011

Gävle

Andreas Almgren

800m

1:51.79

21/5

2011

Sollentuna

Andreas Almgren

1500m

3:59.50

29/9

1984

Stockholm/S

Niklas Johnsson

3000m

8:46.64

16/9

1984

Stockholm/S

Niklas Johnsson

2000m hinder 91.4 cm

6:00.18

14/9

1984

Stockholm/S

Andreas Ahl

110m häck 91.4 cm

14.57

2/7

2023

Göteborg/S

Simon Lindström

300m häck 84.0 cm

38.43

30/6

2023

Göteborg/S

Jakob Lennermark

Höjd

2.04

25/8

2019

Stockholm/S

Elliot Duvert

Stav

4.60

29/6

2022

Täby

Jacob Semb-Josefson

Längd

6.59

5/8

1978

Kvarnsveden

Per Söderberg II

Tresteg

13.95

14/9

2002

Stockholm/S

Andreas Andersson

Kula 5.0 kg

18.71

26/7

2019

Baku, AZE

Jesper Ahlin

Diskus 1.5 kg

56.20

2/9

2023

Stockholm/S

Ludvig Ellgren

Slägga 5.0 kg

61.99

10/6

2012

Sollentuna

Chris Arnoldsson

Spjut 700 g

58.63

13/5

2018

Bålsta

Karl Ludvik

Tiokamp

6781

14-15/9

2019

Varberg

Elliot Duvert

 

     

14.78/110mh 41.24/Diskus 4.04/Stav 49.99/Spjut 38.13/300m

 

     

11.99/100m 6.23/Längd 12.49/Kula 1.95/Höjd 3:04.35/1000m

Stafett 4x100m

44.40

10/6

1990

Gävle

Egon Larsson-Mats Lindskog-Odd Möller-Ronny Ilvander

Stafett 3x800m

6:05.01

19/6

1988

Visby

Peter Andersson-Mats Forsberg-Mårten Barkwall

Stafett 1000m

2:06.68

12/6

1983

Värnamo

Jonas Smeding-Björn Båryd-Per Svensson-Niklas Johnsson

P15   

     

 

80m

9.36

18/8

2023

Täby

Jordan Benitez

300m

36.25

11/6

2017

Sollentuna

Emil Johansson

800m

1:55.99

11/9

2010

Västerås

Andreas Almgren

2000m

5:44.47

15/8

2010

Kil

Andreas Almgren

1500m hinder 76.2 cm

4:40.67

26/8

1987

Sollentuna

Mårten Barkvall

80m häck 84.0 cm

11.07

29/6

2014

Göteborg/U

Staffan Risberg

300m häck 76.2 cm

39.39

27/8

2022

Uppsala

Jakob Lennermark

Höjd

1.94

3/6

2018

Sollentuna

Elliot Duvert

Stav

4.12

22/8

2021

Linköping

Jacob Semb-Josefson

 

4.12

20/8

2023

Täby

Levi Back

Längd

6.61

17/9

1995

Stockholm/S

Robin Nilsson

Tresteg

13.11

8/9

2001

Huddinge

Andreas Andersson

Kula 4.0 kg

19.05

23/8

2018

Märsta

Jesper Ahlin

Diskus 1.0 kg

57.92

13/8

2022

Uppsala

Ludvig Ellgren

Slägga 4.0 kg

65.64

17/5

2011

Uppsala

Chris Arnoldsson

Spjut 600 g

58.65

28/5

2011

Sätra

Chris Arnoldsson

Åttakamp

4948

26-27/8

2023

Ljungby

Levi Back

 

     

11.28/80mh 34.75/Diskus 4.00/Stav 57.95/Spjut

 

 

     

5.56/Längd 13.55/Kula 1.55/Höjd 2:20.83/800m

Stafett 4x80m

35.81

9/9

2023

Södertälje

William Strömberg-William Blomquist-Evert Östlind-Jordan Benitez

Stafett 3x800m

6:29.85

15/5

1997

Sollentuna

Anders Lindberg-Johannes Bångman-David Stridfeldt

P14   

     

 

80m

9.70

18/5

1993

Stockholm

Per Bergman

300m

36.83

13/9

2009

Uppsala

Andreas Almgren

800m

1:59.83

29/8

2009

Göteborg/U

Andreas Almgren

2000m

5:50.92

25/8

2009

Stockholm/S

Andreas Almgren

1500m hinder 76.2 cm

5:08.79

11/9

2021

Kristinehamn

Iker Garcia Lundström

80m häck 84.0 cm

11.66

5/9

1993

Norrtälje

Per Bergman

300m häck 76.2 cm

41.52

8/8

2009

Huddinge

Andreas Almgren

Höjd

1.91

3/9

2017

Täby

Elliot Duvert

Stav

3.95

30/7

2022

Västerås

Levi Back

Längd

6.09

4/9

2011

Täby

Giovanni Inostroza

Tresteg

12.14

13/9

2009

Uppsala

Andreas Almgren

Kula 4.0 kg

17.24

2/7

2017

Göteborg/U

Jesper Ahlin

Diskus 1.0 kg

45.88

13/9

2017

Sollentuna/E

Fredrik Frunck

Slägga 4.0 kg

50.88

5/8

2017

Västerås

Jesper Ahlin

Spjut 600 g

48.87

11/6

2022

Sollentuna

Levi Back

Åttakamp

4095

1-2/7

2022

Sollentuna

Levi Back

 

 

 

 

 

12.21/80mh 32.35/Diskus 3.42/Stav 47.88/Spjut

 

 

 

 

 

4.98/Längd 10.85/Kula 1.56/Höjd 2:27.25/800m

Stafett 4x80m

38.72

12/9

1993

Stockholm/E

Thomas Byrberg-Are Möller-Robin Nilsson-Per Bergman

Stafett 3x800m

6:50.51

6/6

2001

Uppsala

Fredrik Hallinder-Jakob Sillrén-Gustav Karnebäck

P13   

     

 

60m

7.67

5/8

2023

Västerås

Hanwen Dong

200m

24.82

17/9

2023

Märsta

Hanwen Dong

600m

1:29.95

23/7

2008

Stockholm/S

Andreas Almgren

1500m

4:32.37

24/8

2008

Stockholm/E

Andreas Almgren

60m häck 76.2 cm

9.16

13/9

2008

Karlskoga

Andreas Almgren

200m häck 68.6 cm

27.02

16/9

2023

Märsta

Emil Ribacke

Höjd

1.73

19/9

1987

Stockholm/K

Stefan Lundholm

Stav

3.50

20/6

2021

Danderyd

Levi Back

Längd m zon

6.04

16/9

2023

Märsta

Hanweng Dong

Tresteg m zon

11.68

6/6

2020

Sollentuna

Alexander Mickelson

 

11.68

1/7

2023

Göteborg/S

Hanwen Dong

Kula 3.0 kg

13.62

26/8

2023

Trollbäcken

Emil Ribacke

Diskus 0.6 kg

54.81

31/8

2023

Spånga

Emil Ribacke

Slägga 3.0 kg

53.63

4/11

2023

Västerås

David Bonnevier

Spjut 400 g

50.16

8/10

2023

Sätra

David Bonnevier

Femkamp

4843

5/6

2021

Enskede

Levi Back

 

     

9.98/60mh 5.03/längd zon 41.60/Spjut/l 1.52/Höjd 1:42.52/600m

Stafett 5x60m

37.78

20/9

2020

Enskede

Joar Eriksson-Edvin Hansen Tydén-Simon Lindström-Karl Thilers-Alexander Mickelsson

Stafett 3x600m

5:00.31

16/9

2020

Huddinge

Vilhelm Lood Falgén-Iker Garcia Lundström-Jakob Lennermark

P12   

     

 

60m

8.10

9/9

1995

Stockholm

Shafgat Munsi

200m

27.07

18/8

2007

Danderyd

Andreas Almgren

600m

1:36.13

9/8

2007

Stockholm/S

Andreas Almgren

1500m

4:47.62

1/7

2023

Göteborg/S

Love Ahlepil

60m häck 76.2 cm

10.35

29/8

2021

Trollbäcken

Oskar Ahlstrand

200m häck 68.6 cm

31.24

20/8

2022

Trollbäcken

Filip Enhörning Edholm

Höjd

1.61

14/9

2003

Nyköping

Anton Forsberg

Stav

3.06

25/7

2020

Huddinge

Levi Back

Längd m zon

5.30

10/6

2012

Sollentuna

Marcus Biverstrand

Tresteg m zon

10.45

15/6

2019

Huddinge

Simon Lindström

Kula 3.0 kg

12.47

13/9

1972

Sollentuna

Tom Hammarberg

Diskus 0.6 kg

37.14

30/8

2014

Björknäs

Karl Ludvik

Slägga 3.0 kg

33.40

19/9

2022

Märsta

Emil Ribacke

Spjut 400 g

40.35

6/9

2020

Stockholm/S

Levi Back

Femkamp

3887

24/7

2021

Kalmar

Carl Grindange

 

     

10.75/60mh 4.63/Längd m zon 25.11/Spjut 1.43/Höjd 1:51.39/600m

Stafett 5x60m

41.23

9/6

2021

Sollentuna

Axel Falk-Carl Grindange-Filip Söderlund-Trausti Mar Dagsson-Oskar Ahlstrand

Stafett 3x600m

5:21.04

14/9

2022

Huddinge

Filip Enhörning Edholm-Alvar Engström-Cian Hogan

 
Sociala medier
Stötta oss
Partners