SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Klubbrekord utomhus kvinnor/flickor

KS   

     

 

100m

11.78

28/7

2023

Söderhamn

Ayla Hallberg Hossain

200m

24.25

27/8

1995

Helsingfors

Ophelia Mac-Kwashie

400m

55.09

14/8

2010

Karlstad

Lotta Lindsén

800m

2:00.43

11/8

2017

London

Hanna Hermansson

1000m

2:38.13

11/7

2017

Göteborg/S

Hanna Hermansson

1500m

4:03.43

3/10

2019

Doha, QAT

Yolanda Ngarambe

3000m

9:06.52

9/9

2019

Minsk, BLR

Yolanda Ngarambe

5000m

15:38.97

2/5

2019

Palo Alto, USA

Yolanda Ngarambe

10000m

32:51.59

14/6

1986

Oslo NOR

Eva Ernström

Halvmarathon

1:19:04

23/5

1998

Stockholm

Anna Lindh

Marathon

2:44:40

16/11

1986

Tokyo, JPN

Eva Ernström

3000m hinder 76.2 cm

10:37.67

21/5

2022

Täby

Elvira Bredin

100m häck 84.0 cm

14.23

13/5

2023

Edwardsville, IL,USA

Clara Billing

400m häck 76.2 cm

57.70

9/8

1993

Malmö

Madelene Gustafsson

Höjd

2.06

26/7

2003

Eberstadt GER

Kajsa Bergqvist                                               svenskt rekord

Stav

4.05

11/5

2023

Edwardsville, IL, USA

Clara Billing

Längd

6.50

10/8

2023

Jerusalem, ISR

Ayla Hallberg Hossain

Tresteg

12.44

29/8

2020

Kristinehamn

Bianca Salming

Kula

15.15

3/8

1986

Karlskrona

Siv Tornegård

Diskus

45.64

26/7

1998

Stockholm/S

Ingela Nymann

Slägga

65.31

9/5

2019

Charlottesville, USA

Emma Thor

Spjut

51.68

27/8

2021

Borås

Bianca Salming

Sjukamp

6185

17-18/8

2022

München, GER

Bianca Salming

 

     

14.37/100mh 1.86/Höjd 14.26/Kula 26.04/200m

 

     

5.83/Längd 50.15/Spjut 2:11.85/800m

Stafett 4x100m

47.18

18/5

2023

Sollentuna

Lina Ånstad-Emma Carlsson-Bianca Salming-Ayla Hallberg Hossain

Stafett 4x400m

3:45.67

18/6

1995

Gävle

Anna-Karin Ögren-Marlin Brown-Ophelia Mac-Kwashie-Madeleine Gustafsson

Stafett 4x800m

8:33.69

25/5

2019

Stockholm/S

Hanna Hermansson-Bianca Salming-Yolanda Ngarambe-Andrea Claeson

Stafett 3x1500m

13:25.73

26/5

2019

Stockholm/S

Isabella Andersson-Andrea Claeson-Hanna Hermansson

Stafett 1000m

2:14.13

19/6

1993

Uppsala

Anna-Karin Olsson-Hanna Forslund-Therese Edholm-Marlin Brown

K22   

     

 

100m

12.12

8/8

2014

Gävle

Julia Hässel

200m

24.37

9/6

2013

Sollentuna

Linda Frödin Glad

400m

55.09

14/8

2010

Karlstad

Lotta Lindsén

800m

2:04.02

25/7

2017

Karlstad

Isabella Andersson

1500m

4:12.51

10/6

2017

Göteborg/S

Isabella Andersson

3000m

9:40.72

28/5

1983

Stockholm/S

Lotta Trosell

5000m

17:28.14

4/5

2019

Worcester, USA

Andrea Claeson

2000m hinder 76.2 cm

7:23.42

27/6

2008

Göteborg/U

Cecilia Norrbom

100m häck 84.0 cm

14.23

13/5

2023

Edwardsville, IL, USA

Clara Billing

400m häck 76.2 cm

59.56

1/9

1991

Gävle

Madelene Gustafsson

Höjd

1.95

20/7

1997

Sundsvall

Kajsa Bergqvist

Stav

4.05

11/5

2023

Edwardsville, IL, USA

Clara Billing

Längd

6.24

17/8

1974

Helsingfors, FIN

Turanka Puskas

Tresteg

12.44

29/8

2020

Kristinehamn

Bianca Salming

Kula

14.22

17/8

2019

Falun

Bianca Salming

Diskus

45.64

26/7

1998

Stockholm/S

Ingela Nymann

Slägga

65.31

9/5

2019

Charlottesville, USA

Emma Thor

Spjut

50.26

9/8

2019

Göteborg/S

Bianca Salming

Sjukamp

6042

1-2/8

2020

Ljungby

Bianca Salming

 

     

14.76/100mh 1.83/Höjd 13.73/Kula 26.21/200m

 

     

5.86/Längd 49.58/Spjut 2:11.85/800m

Stafett 4x100m

47.44

17/6

1995

Gävle

Therese Edholm-Ophelia Mac-Kwashie-Madeleine Gustafsson-Anna-Karin Ögren

Stafett 3x400m

saknas

     

 

Stafett 4x800m

8:48.18

13/6

1982

Malmö

Anette Nordell-Marie Östin-Maria Yregård-Ylva Bergström

Stafett 1000m

2:15.48

13/6

1992

Karlshamn

Anna-Karin Olsson-Therese Edholm-Cilla Pettersson-Marlin Brown

F19   

     

 

100m

12.38

29/6

2013

Göteborg/U

Julia Hässel

200m

25.45

18/7

2009

Gävle

Lotta Lindsén

400m

55.55

5/8

2006

Huddinge

Frida Flodström

800m

2:05.52

20/6

1982

Lausanne, SUI

Marie Östin

1500m

4:23.6

28/6

1982

Kvarnsveden

Marie Östin

3000m

10:14.63

9/7

1978

Heden

Agneta Lekander

2000m hinder 76.2 cm

7:10.00

24/8

2007

Uddevalla

Cecilia Norrbom

100m häck 84.0 cm

14.58

20/8

1988

Malmö

Madelene Gustafsson

400m häck 76.2 cm

63.18

24/5

2003

Stockholm/E

Jennie Hurkmans

Höjd

1.90

20/6

1995

Budapest, HUN

Kajsa Bergqvist

 

1.90

9/9

2017

Linköping

Bianca Salming

Stav

3.68

20/8

2021

Linköping

Clara Billing

Längd

6.13

7/7

2017

Sierra Nevada, ESP

Bianca Salming

Tresteg

11.48

25/5

2002

Stockholm/E

Helena Redborg

Kula 4.0 kg

13.82

9/9

1986

Brunna

Jill Östergren

Diskus 1.0 kg

39.72

4/7

1995

Stockholm/E

Ingela Nymann

Slägga 4.0 kg

61.33

21/7

2016

Bydgoszcz, POL

Emma Thor

Spjut 600 g

46.08

28/5

2017

Götzis AUT

Bianca Salming

Sjukamp

5894

10-11/6

2017

Kuortane, FIN

Bianca Salming

 

     

14.83/100mh 1.89/Höjd 13.57/Kula 26.47/200m

 

 

 

   

5.72/Längd 41.74/Spjut 2:11.08/800m

Stafett 4x100m

48.18

25/9

2021

Sollentuna

Emma Carlsson-Ayla Hallberg Hossain-Ida Chrifi-Clara Billing

Stafett 3x800m

6:53.8

12/6

1977

Göteborg

Agneta Lekander-Marie Forsberg-Lena Nilsson

Stafett 1000m

2:16.85

3/9

2005

Sollentuna

Linda Söderqvist-Linn Ericsson-Linnéa Halvarson-Frida Flodström

F18   

     

 

100m

12.05

6/6

2023

Södertälje

Emma Carlsson

200m

24.75

24/6

2012

Mannheim, GER

Julia Hässel

400m

56.31

24/7

1982

Stockholm/S

Ylva Bergström

800m

2:06.27

19/6

2005

Mannheim, GER

Frida Flodström

1500m

4:27.59

2/6

2021

Göteborg/S

Elvira Bredin

3000m

9:44.85

19/8

1977

Skellefteå

Agneta Lekander

2000m hinder 76.2 cm

7:11.93

7/7

2006

Göteborg/U

Cecilia Norrbom

100m häck 84.0 cm

14.34

19/8

1997

Sollentuna

Jana Cagin

400m häck 76.2 cm

64.51

11/8

2019

Göteborg/S

Maja Sund

Höjd

1.90

7/8

1994

Luleå

Kajsa Bergqvist

Stav

3.58

30/8

2020

Kristinehamn

Clara Billing

Längd

6.11

1/7

2023

Göteborg/S

Lina Ånstad

Tresteg

11.85

11/9

1992

Sollentuna

Anna-Karin Olsson

Kula 4.0 kg

12.74

13/7

1985

Hedemora

Jill Östergren

Diskus 1.0 kg

40.52

29/6

1994

Sollentuna

Ingela Nymann

Slägga 4.0 kg

62.99

17/7

2015

Eskilstuna

Emma Thor

Spjut 600 g

40.23

13/9

2002

Stockholm/S

Jennie Hurkmans

Sjukamp

4952

9-10/9

1994

Gävle

Kajsa Bergqvist

 

     

14.8m/100mh 1.79/Höjd 10.61/Kula 27.52/200m

 

     

5.48/Längd 38.06/Spjut 2:38.65/800m

Stafett 4x100m

49.35

20/6

1993

Uppsala

Anna-Karin Olsson-Therese Edholm-Hanna Forslund-Ingela Nymann

Stafett 3x800m

6:44.81

8/6

1980

Eskilstuna

Jill McCabe-Karin Viklund-Marie Östin

Stafett 1000m

2:14.13

19/6

1993

Uppsala

Anna-Karin Olsson-Hanna Forslund-Therese Edholm-Marlin Brown

F17   

     

 

100m

11.78

28/7

2023

Söderhamn

Ayla Hallberg Hossain

200m

24.36

5/7

2023

Karlstad

Ayla Hallberg Hossain

400m

56.61

2/7

1980

Stockholm/S

Marie Östin

800m

2:09.15

30/8

1980

Helsingfors, FIN

Marie Östin

1500m

4:33.32

31/8

2004

Stockholm/E

Frida Flodström

3000m

10:04.4

6/8

1976

Helsingborg

Agneta Lekander

1500m hinder 76.2 cm

5:14.60

1/7

2005

Göteborg/U

Cecilia Norrbom

100m häck 76.2 cm

14.46

4/6

2023

Täby

Alva Back

300m häck 76.2 cm

42.89

21/8

1982

Sollentuna

Margareta Gellerstam

Höjd

1.84

7/7

1993

Valkenswaard, NED

Kajsa Bergqvist

Stav

3.71

15/5

2022

Täby

Alvah Lind

Längd

6.50

10/8

2023

Jerusalem, ISR

Ayla Hallberg Hossain

Tresteg

11.49

9/8

1992

Mora

Cilla Pettersson

Kula 3.0 kg

15.00

1/7

2023

Göteborg/S

Kajsa Cabanas Andersson

Diskus 1.0 kg

38.44

12/6

2022

Sollentuna/E

Norah Lind

Slägga 3.0 kg

66.00

10/8

2014

Gävle

Emma Thor

Spjut 500 g

50.00

14/5

2023

Danderyd

Alva Back

Sjukamp

5258

20-21/5

2023

Ljungby

Alva Back

 

     

14.61/100mh 1.59/Höjd 13.19/Kula 26.89/200m

 

     

5.20/Längd 46.93/Spjut 2:24.47/800m

Stafett 4x100m

48.23

11/9

2022

Huddinge

Alvah Lind-Elsa Kagevik-Alva Back-Ayla Hallberg Hossain

Stafett 3x800m

6:49.76

14/6

1992

Karlshamn

Cilla Pettersson-Maria Grip-Marlin Brown

Stafett 1000m

2:15.48

13/6

1992

Karlshamn

Anna-Karin Olsson-Therese Edholm-Cilla Pettersson-Marlin Brown

F16   

     

 

100m

11.79

18/6

2022

Göteborg/U

Ayla Hallberg Hossain

200m

24.35

6/6

2022

Södertälje

Ayla Hallberg Hossain

400m

56.34

17/9

2006

Stockholm/S

Lotta Lindsén

800m

2:12.00

29/8

1979

Stockholm/S

Marie Östin

1500m

4:39.57

6/9

2003

Esbo FIN

Frida Flodström

3000m

10:14.1

4/6

1987

Stockholm/E

Anette Dahlqvist

1500m hinder 76.2 cm

5:12.56

3/7

2015

Göteborg/U

Linnéa Dennerporth

100m häck 76.2 cm

14.40

30/7

2022

Västerås

Alva Back

300m häck 76.2 cm

43.02

7/9

1985

Stockholm/S

Madelene Gustafsson

Höjd

1.77

8/6

1992

SAYO

Kajsa Bergqvist

Stav

3.87

3/9

2023

Stockholm/S

Beate Pott

Längd

6.39

7/7

2022

Jerusalem, ISR

Ayla Hallberg Hossain

Tresteg

11.62

5/8

2023

Västerås

Emmie Wedin

Kula 3.0 kg

15.70

21/5

2022

Ljungby

Kajsa Cabanas Andersson

Diskus 1.0 kg

35.66

19/8

1981

Sollentuna

Monica Eskedahl

Slägga 3.0 kg

57.38

19/9

2021

Märsta

Norah Lind

Spjut 500 g

48.49

24/7

2022

Västerås

Alva Back

Sjukamp

5330

23-24/7

2022

Västerås

Alva Back

 

 

 

 

 

14.76/100mh 1.63/Höjd 11.95 /Kula 3kg 26.69/200m

 

 

 

 

 

5.31/Längd 48.49/Spjut 2:20.76/800m

Stafett 4x100m

48.46

12/9

2021

Gävle

Emma Carlsson-Elsa Kagevik-Kajsa Cabanas Andersson-Ayla Hallberg Hossain

Stafett 3x800m

7:05.07

8/6

2003

Stockholm/S

Erika Fyrvall-Sofia Grafström-Frida Flodström

Stafett 1000m

2:17.47

12/6

1983

Värnamo

Helena Sandström-Linda Hjertholm-Petra Carlsén-Helena Johannesson

F15   

     

 

80m

9.83

11/7

2021

Göteborg/U

Ayla Hallberg Hossain

300m

40.68

16/8

2009

Växjö

Julia Hässel

800m

2:14.1

2/9

1976

Stockholm/S

Lena Nilsson

2000m

6:39.58

8/9

2002

Täby

Frida Flodström

1500m hinder 76.2 cm

5:20.69

19/8

2017

Tanumshede

Alice Berg

80m häck 76.2 cm

11.90

18/9

2021

Sollentuna

Ayla Hallberg Hossain

300m häck 76.2 cm

44.42

22/9

1990

Västerås

Cilla Pettersson

Höjd

1.69

21/8

2021

Linköping

Ayla Hallberg Hossain

 

1.69

4/9

2021

Täby

Ayla Hallberg Hossain

 

1.69

18/9

2021

Sollentuna

Ayla Hallberg Hossain

Stav

3.60

3/7

2021

Täby

Alva Back

Längd

6.02

10/7

2021

Göteborg/U

Ayla Hallberg Hossain

Tresteg

12.36

20/8

2021

Linköping

Ayla Hallberg Hossain

Kula 3.0 kg

14.63

19/5

2021

Sollentuna

Kajsa Cabanas Andersson

Diskus 0.75 kg

36.86

6/8

2016

Vellinge

Lina Hagberg

Slägga 3.0 kg

55.38

22/6

2022

Uppsala

Elin Runemar

Spjut 500 g

44.83

20/8

2021

Linköping

Alva Back

Sexkamp

4285

5-6/6

2021

Stockholm/E

Alva Back

 

     

12.67/80mh 1.62/Höjd 11.35/Kula

 

     

5.19/Längd 43.70/Spjut 1:40.96/600m

Stafett 4x80m

38.91

19/6

2021

Danderyd

Elsa Kagevik-Emilia Nielsen-Ida Chrifi-Ayla Hallberg Hossain

Stafett 3x800m

7:04.70

8/9

2012

Södertälje

Louise Åkerlund-Hanna Mir-Isabella Andersson

F14   

     

 

80m

10.02

5/7

2020

Sollentuna

Ayla Hallberg Hossain

300m

41.44

27/9

2020

Huddinge

Ayla Hallberg Hossain

800m

2:17.21

15/7

2023

Tumba

Freja Kagevik

2000m

6:33.36

10/7

2011

Göteborg/U

Isabella Andersson

1500m hinder 76.2 cm

5:14.02

17/9

2023

Märsta

Freja Kagevik

80m häck 76.2 cm

12.09

27/6

2020

Huddinge

Ayla Hallberg Hossain

300m häck 76.2 cm

45.89

17/9

2011

Köping

Elin Bohman

Höjd

1.72

21/5

2020

Sollentuna

Ayla Hallberg Hossain

 

1.72

5/9

2020

Sollentuna

Ayla Hallberg Hossain

Stav

3.36

8/8

2021

Sollentuna

Beate Pott

Längd

5.48

15/8

2020

Täby

Ayla Hallberg Hossain

Tresteg

11.06

1/8

2020

Sollentuna

Ayla Hallberg Hossain

Kula 3.0 kg

13.99

27/9

2020

Huddinge

Kajsa Cabanas Andersson

Diskus 0.75 kg

32.94

24/7

2021

Bålsta

Elin Runemar

Slägga 3.0 kg

48.98

9/7

2021

Göteborg/U

Elin Runemar

Spjut 500 g

37.94

1/8

2020

Sollentuna

Alva Back

Sexkamp

3767

27-28/6

2020

Huddinge

Ayla Hallberg Hossain

 

     

12.09/80mh 1.62/Höjd 24.46/Spjut

 

     

5.35/Längd 9.66/Kula 1:50.58/600m

Stafett 4x80m

41.34

 

1998

Stockholm/S

Linda Forsberg-Sara Wikström-Jennie Hurkmans-Mikaela Gahnberg

Stafett 3x800m

7:16.72

17/5

2011

Sätra

Elin Bohman-Hanna Mir-Isabella Anderson

F13   

     

 

60m

7.84

14/9

2019

Västerås

Ayla Hallberg Hossain

200m

25.53

3/9

1997

Täby

Emma Sagerlöv

600m

1:39.39

7/6

2015

Sollentuna

Alice Berg

1500m

4:58.58

6/9

2015

Falun

Alice Berg

60m häck 68.6 cm

9.54

25/8

2019

Norrköping

Ayla Hallberg Hossain

200m häck 68.6 cm

29.12

31/8

2019

Tyresö

Ayla Hallberg Hossain

Höjd

1.63

12/5

2019

Täby

Ayla Hallberg Hossain

Stav

3.21

23/8

2020

Enskede

Beate Pott

Längd m zon

5.74

30/6

2019

Göteborg/U

Ayla Hallberg Hossain

Tresteg m zon

11.65

1/9

2019

Tyresö

Ayla Hallberg Hossain

Kula 2.0 kg

14.02

22/8

2020

Enskede

Elin Runemar

Diskus

32.65

23/8

2020

Enskede

Elin Runemar

Slägga 2.0 kg

47.36

23/8

2020

Enskede

Elin Runemar

Spjut 400 g

37.68

19/9

1992

Eskilstuna

Jody Kerr

Femkamp

4895

14/7

2019

Kalmar

Ayla Hallberg Hossain

 

     

9.60/60mh 1.58/Höjd 15.13/Spjut 5.48/Längd m zon 1:48.67/600m

Stafett 5x60m

38.19

11/9

2019

Huddinge

Beate Pott-Elsa Kagevik-Ida Chrifi-Kajsa Cabanas Andersson-Ayla Hallberg Hossain

Stafett 3x600m

5:19.79

11/9

2019

Huddinge

Alva Back-Ella Fallope-Elsa Kagevik

F12   

     

 

60m

8.25

8/9

2018

Bålsta

Ayla Hallberg Hossain

200m

27.19

3/6

2018

Sollentuna

Ayla Hallberg Hossain

600m

1:41.46

7/6

2014

Sollentuna

Alice Berg

1500m

4:54.98

28/6

2014

Göteborg/U

Alice Berg

60m häck 68.6 cm

9.91

25/8

2019

Norrköping

Beate Pott

200m häck 68.6 cm

30.66

29/7

2018

Västerås

Ayla Hallberg Hossain

Höjd

1.52

6/6

2009

Sollentuna

Elin Bohman

 

1.52

16/5

2021

Danderyd

Stephanie Rimér

Stav

2.71

31/8

2019

Tyresö

Beate Pott

Längd m zon

5.11

8/9

2018

Bålsta

Ayla Hallberg Hossain

Tresteg m zon

10.33

19/8

2018

Norrköping

Ayla Hallberg Hossain

Kula 2.0 kg

12.34

28/8

1999

Tumba

Johannna Wikström

Diskus 0.6 kg

26.41

26/10

2019

Sollentuna /E

Elin Runemar

Slägga 2.0 kg

28.93

26/10

2019

Sollentuna /E

Elin Runemar

Spjut 400 g

30.74

1/8

2018

Hässelby

Alva Back

Femkamp

4485

1/8

2018

Hässelby

Alva Back

 

     

10.47/60mh 1.39/Höjd 30.74/Spjut 4.46/Längd m zon 1:53.65/600m

Stafett 5x60m

40.99

5/9

2018

Huddinge

Matilda Petersson-Ella Fallope-Elsa Kagevik-Kajsa Cabanas Andersson-Ayla Hallberg Hossain

Stafett 3x600m

5:26.18

15/9

2021

Huddinge

Molly Envall-Freja Ahlepil-Freja Kagevik

 

 
Sociala medier
Stötta oss
Partners