SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Klubbrekord kvinnliga veteraner Utomhus

K35

     

 

100m

14.34

16/8

2019

Huddinge

Pernilla Thunholm

 

200m

30.60

8/8

2021

Sollentuna

Rebecca Kruus

 

400m

86.27

13/5

2017

Sätra

Emelie Ovenholm

 

800m

3:17.67

11/9

2021

Ludvika

Rebecca Kruus

 

100m häck 83.8 cm

19.56

11/9

2021

Ludvika

Rebecca Kruus

 

400m häck 76.2 cm

84.32

15/8

2021

Sätra

Rebecca Kruus

 

5 km väg

19:45

4/6

2023

Norrtälje

Jennie Hurkmans

 

10 km väg

39:57

13/6

2019

Stockholm

Marie Westlund

 

Höjd

1.40

11/9

2021

Ludvika

Rebecca Kruus

 

Längd

4.37

8/8

2021

Sollentuna

Rebecca Kruus

 

Tresteg

9.07

14/8

2021

Sätra

Rebecca Kruus

 

Kula 4.0 kg

11.31

16/6

1996

Sollentuna

Siv Tornegård-Schenk

 

Diskus 1.0 kg

26.30

19/9

1995

Stockholm

Siv Tornegård-Schenk

 

Spjut 600g

17.18

18/9

2021

Nyköping

Rebecca Kruus

 

Femkamp

1945

11/9

2021

Ludvika

Rebecca Kruus

 

 

       

19.56/100mH 1.40/Höjd 7.06/Kula 4.22/Längd 3:17.67/800m

 

K40

     

 

100m

13.33

14/8

2021

Sätra

Lisa Maidell

 

200m

27.86

21/8

2022

Lidingö

Lisa Maidell

 

400m

76.34

27/8

2023

Sollentuna

Rebecca Kruus

 

3000m

11:44.3m

27/7

2002

Stockholm

Maria Sollerman

 

5000m

19:43.26

25/5

2002

Enskede

Maria Sollerman

 

10000m

40:59.7m

27/7

2002

Stockholm

Maria Sollerman

 

Halvmarathon

1:30:21

16/8

2001

Stockholm

Maria Sollerman

 

Marathon

3:37:07

9/6

2001

Stockholm

Maria Sollerman

 

80m häck 76,2 cm

15.28

28/8

2022

Kalmar

Rebecca Kruus

 

Höjd

1.35

28/8

2022

Kalmar

Rebecca Kruus

 

Stav

1.70

27/8

2023

Sollentuna

Rebecca Kruus

 

Längd

4.33

26/8

2022

Kalmar

Rebecca Kruus

 

Tresteg

8.75

28/8

2022

Kalmar

Rebecca Kruus

 

Kula 4.0 kg

10.19

2/7

2016

Odense, DEN

Maria Hedbeck

 

Diskus 1.0 kg

25.67

26/8

2000

Huddinge

Siv Tornegård

 

Slägga 4.0 kg

29.87

28/9

2019

Sollentuna/E

Anna Werner

 

Spjut 600 g

28.06

16/8

2019

Huddinge

Anna Werner

 

Vikt 9.08 kg

9.63

17/8

2019

Huddinge

Anna Werner

 

Stafett 1000m

2:51.38 5/8 2023 Göteborg/S

Anna Lundin-Rebecca Kruus-Anna Werner-Anna Wiklund

 

Kastfemkamp

2359

12/9

2021

Huddinge

Anna Werner

 

 

     

29.35/Slägga 7.72/Kula 21.58/Diskus 26.86/Spjut 8.38/Vikt

 

K45

     

 

100m

12.72

24/7

2015

Uddevalla

Lena Aruhn

Sv rek

200m

26.26

10/8

2015

Lyon, FRA

Lena Aruhn

Nord rek

400m

62.33

6/9

2023

Sollentuna

Anna Wiklund

 

800m

2:49.43

22/8

1999

Norrtälje

Ulla Karnebäck

 

5000m

28:35.54

18/5

2023

Sollentuna

Anna Lundin

 

Marathon

3:47:28

31/5

2014

Stockholm

Karin Fröberg

 

400m häck

66.19

22/9

2023

Pescara, ITA

Anna Wiklund

Sv rek

Höjd

1.20

22/8

1999

Norrtälje

Ulla Karnebäck

 

Längd

4.18

12/8

2000

Göteborg

Ulla Karnebäck

 

Kula 4.0 kg

7.15

24/8

2019

Norrköping

Marie Karlsson

 

Diskus 1.0 kg

17.19

9/10

2019

Lidingö

Marie Karlsson

 

Spjut 600 g

15.11

4/8

2023

Göteborg/S

Anna Lundin

 

K50

     

 

100m

14.44

29/6

2022

Tampere, FIN

Charlotta Häggström

 

200m

30.03

2/7

2022

Tampere, FIN

Charlotta Häggström

 

400m

66.22

28/7

2004

Århus, DEN

Ulla Karnebäck

 

800m

2:55.85

4/8

2023

Göteborg/S

Marie Karlsson

 

10000m

44:58.33

27/7

2014

Huddinge

Maria Sollerman

 

Halvmarathon

1:43:20

9/9

2017

Stockholm

Lisa Jämtsved Lundmark

 

Marathon

3:41:27

3/6

2017

Stockholm

Karin Fröberg

 

100km

10:34:28

9/8

2014

Stockholm

Maria Sollerman

 

80m häck 76.2 cm

19.72

8/7

2018

Borås

Annelie Schöldström

 

Höjd

1.24

13/5

2018

Sätra

Annelie Schöldström

 

Stav

1.70

11/8

2018

Högby

Annelie Schöldström

 

 

1.70

17/8

2019

Huddinge

Annelie Schöldström

 

Längd

3.61

16/8

2019

Huddinge

Annelie Schöldström

 

Tresteg

7.44

13/5

2018

Sätra

Annelie Schöldström

 

Kula 3.0 kg

10.06

18/8

2019

Huddinge

Annelie Schöldström

 

Diskus 1.0 kg

24.56

9/9

2017

Bottnaryd

Annelie Schöldström

 

Slägga 3.0 kg

42.34

9/8

2017

Sollentuna/E

Annelie Schöldström

Sv rek

Spjut 500 g

17.05

27/8

2023

Sollentuna

Marie Karlsson

 

Vikt 7.26 kg

13.72

10/8

2018

Högby

Annelie Schöldström

 

Femkamp

1686

24/8

2019

Köping

Annelie Schöldström

 

 

     

19.95/80m h 1.18/Höjd 9.15/Kula 3.21/Längd 4:31.65/800m

 

Stafett 1000m

2:54.40

5/8

2023

Göteborg/S

Ann Wiborgh Haraldsson-Catarina Lindh-Charlotta Häggström-Marie Karlsson

 

Kastfemkamp

3117

9/9

2017

Bottnaryd

Annelie Schöldström

 

 

     

38.38/Slägga 8.39/Kula 24.56/Diskus 16.28/Spjut 12.86/Vikt

 

Castorama

1865

7/10

2017

Huddinge

Annelie Schöldström

 

 

     

8.70/Kula 16.92/Spjut 23.06/Diskus 32.60/Slägga

 

K55

     

 

 

   

100m

14.40

28/6

2023

Åkersberga

Charlotta Häggström

 

 

   

200m

30.61

23/9

2023

Pescara, ITA

Charlotta Häggström

 

 

   

300m

50.09

3/7

2023

Sollentuna

Charlotta Häggström

 

 

   

400m

70.03

31/7

2017

Aarhus, DEN

Gunnel Tolfes

 

 

   

800m

2:50.62

18/8

2017

Karlskrona

Gunnel Tolfes

 

 

   

1500m

9:00.82

8/7

2023

Turnhout, BEL

Annelie Schöldström

 

 

   

3000m

19:41.21

9/7

2023

Turnhout, BEL

Annelie Schöldström

 

 

   

2000m hinder

9:41.24

30/7

2017

Aarhus, DEN

Gunnel Tolfes

 

 

   

80m häck 76.2 cm

20.54

12/8

2023

Köpenhamn, DEN

Annelie Schöldström

 

 

   

100m häck 76.2 cm

23.88

8/7

2023

Turnhout, BEL

Annelie Schöldström

 

 

   

200m häck 76.2 cm

50.83

9/7

2023

Turnhout, BEL

Annelie Schöldström

 

 

   

300m häck 76.2 cm

56.80

31/7

2017

Aarhus, DEN

Gunnel Tolfes

 

 

   

400m häck 76.2 cm

109.82

8/7

2023

Turnhout, BEL

Annelie Schöldström

 

 

   

Höjd

1.23

12/8

2023

Köpenhamn, DEN

Annelie Schöldström

 

 

   

Stav

2.30

14/8

2022

Uppsala

Carin Thornander

 

 

   

Längd

3.60

4/8

2023

Göteborg/S

Catarina Lindh

 

 

   

Tresteg

7.07

28/8

2022

Kalmar

Annelie Schöldström

 

 

   

Kula 3.0 kg

9.57

1/5

2022

Märsta

Annelie Schöldström

 

 

   

Kula 4.0 kg

11.13

14/8

1996

Stockholm/S

Ingrid Miller

 

 

   

Diskus 1.0 kg

38.96

21/7

1996

Malmö

Ingrid Miller

Sv rek

 

   

Slägga 3.0 kg

39.21

31/7

2022

Märsta

Annelie Schöldström

Sv rek

 

   

Spjut 500 g

15.41

1/5

2022

Märsta

Annelie Schöldström

 

 

   

Vikt 7.26 kg

13.12

26/8

2022

Kalmar

Annelie Schöldström

 

 

   

Femkamp

1917

22/7

2023

Visby

Annelie Schöldström

 

 

   

 

 

 

 

 

20.81/80mh 1.22/Höjd 9.12/Kula 3.26w/Längd 4:16.94/800m        

Sjukamp

2567

12-13/8

2023

Köpenhamn, DEN

Annelie Schöldström        

 

 

 

 

 

20.54/80mh 1.23/Höjd 8.88/Kula 39.63/200m 3.26/Längd 14.09/Spjut 3:52.29/800m

 

 

   

Fjortonkamp

4821

8-9/7

2023

Turnhout, BEL

Annelie Schöldström

 

 

   

 

 

 

 

 

23.88/100mh 1.19/Höjd 9:00.82/1500m  109.82/400mh

8.61/Kula 38.37/200m 18.15/100m 3.28/Längd 94.21/400m 15.12/Spjut 3:55.41/800m 50.83/200mh 19.15/Diskus 19:41.21/3000m

 

 

   

Kastfemkamp

3337

1/5

2022

Märsta

Annelie Schöldström

 

 

   

 

 

 

 

 

36.71/Slägga 9.57/Kula 20.67/Diskus 15.41/Spjut 12.22/Vikt

 

 

   

Stafett 4x100m

61.99

9/9

2023

Södertälje

Eva Jonsson-Ann Wiborgh Haraldsson-Catarina Lindh-Charlotta Häggström

 

 

   

Stafett 1000m

3:17.40

21/8

2021

Högby

Kristina Carlsson-Maia Björkman-Anita Christenson-Agneta Berg

Sv rek

 

   

Stafett 4x400m

5:13.12mx

31/7

2021

Huddinge

Gunnel Tolfes-Ulla Karnebäck-Agneta Berg-Anita Christenson

 

 

   

K60

     

 

 

   

100m

15.31

6/6

2019

Tyresö

Gunnel Tolfes

 

 

   

200m

31.30

16/6

2019

Huddinge

Gunnel Tolfes

 

 

   

400m

70.73

18/5

2019

Sätra

Gunnel Tolfes

 

 

   

800m

2:50.45

15/6

2019

Huddinge

Gunnel Tolfes

 

 

   

1500m

6:23.68

6/6

2019

Tyresö

Gunnrl Tolfes

 

 

   

80m häck 68.6 cm

16.64

18/5

2019

Sätra

Gunnel Tolfes

 

 

   

300m häck 68.6 cm

55.23

7/9

2019

Venedig, ITA

Gunnel Tolfes

Sv rek

 

   

Höjd

1.16

27/8

2023

Sollentuna

Åsa Larsson

 

 

   

Stav

2.20

29/9

2023

Pescara, ITA

Carin Thornander

 

 

   

Längd

3.58

28/7

2017

Aarhus, DEN

Ulla Karnebäck

 

 

   

Kula 3.0 kg

8.75

14/5

2023

Tumba

Carin Thornander

 

 

   

Diskus 1.0 kg

18.27

26/8

2023

Huddinge

Carin Thornander

 

 

   

Slägga 3.0 kg

32.13

23/9

2023

Pescara, ITA

Carin Thornander

 

 

   

Spjut 500 g

16.92

14/5

2023

Tumba

Carin Thornander

 

 

   

Vikt 5.45 kg

11.29

26/8

2023

Huddinge

Carin Thornander

 

 

   

Femkamp

3040

25/8

2018

Katrineholm

Gunnel Tolfes

 

 

   

 

     

16.88/80mh 1.10/Höjd 6.65/Kula 3.14/Längd 2:58.49/800m

 

 

   

Sjukamp

4230

27-28/7

2017

Aarhus, DEN

Ulla Karnebäck

 

 

   

 

     

16.97/80mh 1.10/Höjd 6.95/Kula 33.01/200m

 

 

   

 

     

3.58/Längd 11.59/Spjut 3:02.99/800m

 

 

   

Kastfemkamp

2639

26/8

2023

Huddinge

Carin Thornander

 

 

   

 

 

 

 

 

31.90/Slägga 8.20/Kula 18.27/Diskus 13.63/Spjut 11.29/Vikt

 

 

   

Stafett 4x100m

68.77

28/5

2022

Göteborg/S

Ulla Karnebäck-Agneta Berg-Gunnel Tolfes-Eva Jonsson

 

 

   

Stafett 3x800m

9:15.02

28/5

2022

Göteborg/S

Ulla Karnebäck-Agneta Berg-Gunnel Tolfes

Sv rek

 

   

Stafett 1000m

2:51.86

5/9

2021

Stockholm/S

(Kerstin Grape-Elisabeth Helger)-Ulla Karnebäck-Gunnel Tolfes

Nord rek

 

   

K65

     

 

 

   

100m

15.61

28/6

2023

Åkersberga

Kerstin Grape

 

 

   

200m

32.41

24/9

2023

Pescara, ITA

Gunnel Tolfes

 

 

   

300m

52.02

3/7

2023

Sollentuna

Gunnel Tolfes

 

 

   

400m

70.49

6/8

2023

Göteborg/S

Gunnel Tolfes

Nord rek

 

   

600m

2:00.18

17/6

2023

Lidköping

Gunnel Tolfes

Sv rek

 

   

800m

2:49.90

4/8

2023

Göteborg/S

Gunnel Tolfes

Nord rek

 

   

1000m

3:58.64

9/8

2023

Uppsala

Gunnel Tolfes

Sv rek

 

   

1500m

6:35.38

27/8

2023

Sollentuna

Gunnel Tolfes

 

 

   

10 km väg

52:29

9/10

2022

Hässelby

Ulla Karnebäck

 

 

   

80m häck 68.6 cm

15.35

15/9

2018

Malaga, ESP

Ulla Karnebäck

 

 

   

300m häck 68.6 cm

56.50

22/9

2023

Pescara, ITA

Gunnel Tolfes

Sv rek

 

   

Höjd

1.19

14/5

2023

Tumba

Gunnel Tolfes

 

 

   

Längd

3.98

20/8

2021

Högby

Ulla Karnebäck

 

 

   

Kula 3.0 kg

7.21

28/8

2022

Kalmar

Karin Björin

 

 

   

Diskus 1.0 kg

13.66

13/5

2023

Tumba

Gunnel Tolfes

 

 

   

Spjut 500 g

12.05

6/9

2018

Malaga, ESP

Ulla Karnebäck

 

 

   

Femkamp

3801

25/8

2018

Katrineholm

Ulla Karnebäck

Sv rek

 

   

 

     

16.11/80mh 1.10/Höjd 6.58/Kula 3.36/Längd 2:59.66/800m

 

 

   

Sjukamp

5112

5-6/9

2018

Malaga, ESP

Ulla Karnebäck

Sv rek

 

   

 

     

15.80/80mh 1.08/Höjd 6.69/Kula 33.87/200m

 

 

   

 

     

3.63/Längd 12.05/Spjut 2:58.43/800m

 

 

   

K70

 

 

 

 

 

   

100m

16.34

28/6

2023

Åkersberga

Ulla Karnebäck

 

 

   

200m

34.38

28/6

2023

Åkersberga

Ulla Karnebäck

 

 

   

300m

54.08

3/7

2023

Sollentuna

Ulla Karnebäck

Sv rek

 

   

400m

75.60

15/7

2023

Tumba

Ulla Karnebäck

Europa rek

 

   

600m

2:09.52

4/6

2023

Täby

Ulla Karnebäck

Sv rek

 

   

800m

3:07.88

27/8

2023

Sollentuna

Ulla Karnebäck

Sv rek

 

   

1000m

4:11.04

23/8

2023

Sollentuna

Ulla Karnebäck

Sv rek

 

   

80m häck 68.6 cm

17.94

23/9

2023

Pescara, ITA

Ulla Karnebäck

 

 

   

200m häck 68.6 cm

38.97

14/5

2023

Tumba

Ulla Karnebäck

Europa rek

 

   

Höjd

1.10

23/9

2023

Pescara, ITA

Ulla Karnebäck

 

 

   

 

1.10

23/9

2023

Pescara, ITA

Karin Björin

 

 

   

Längd

3.53

25/9

2023

Pescara, ITA

Ulla Karnebäck

Sv rek

 

   

Kula 3.0 kg

6.57

23/9

2023

Pescara, ITA

Karin Björin

 

 

   

Spjut 500 g

13.96

4/8

2023

Göteborg/S

Karin Björin

 

 

   

Vikt 5.45 kg

7.66

4/8

2023

Göteborg/S

Karin Björin

 

 

   

Femkamp

3286

22/7

2023

Visby

Ulla Karnebäck

Nord rek

 

   

 

 

 

 

 

19.52/80mh 1.07/Höjd 6.55/Kula 3.33/Längd  3:11.03/800m

 

 

   

Sjukamp

4525 23-24/9

2023

Pescara, ITA

Ulla Karnebäck Nord rek

 

   

 

 

 

 

 

17.94/80mh 1.10/Höjd 6.48/Kula 3.45/Längd

 

 

   

 

 

 

 

 

35.84/200m 10.70/Spjut 3:14.90/800m

 

 

   

K75

     

 

 

   

100m

18.98

27/10

2016

Perth, AUS

Kristina Carlsson

 

 

   

200m

41.54

23/7

2016

Söderhamn

Kristina Carlsson

 

 

   

400m

91.55

15/8

2015

Lyon, FRA

Kristina Carlsson

 

 

   

800m

3:44.97

31/10

2016

Perth, AUS

Kristina Carlsson

 

 

   

Kula 2.0 kg

7.10

18/8

2019

Huddinge

Kristina Carlsson

 

 

   

K80

     

 

 

   

100m

19.73

20/2

2021

Högby

Kristina Carlsson

 

 

   

200m

42.62

21/8

2021

Högby

Kristina Carlsson

 

 

   

400m

102.49

22/8

2021

Högby

Kristina Carlsson

Nord rek

 

   

800m

4:15.24

20/8

2021

Högby

Kristina Carlsson

 

 

   

1500m

8:55.92

5/8

2023

Göteborg/S

Anita Fast

 

 

   

5000m

31:56.35mx

4/8

2023

Göteborg/S

Anita Fast

 

 

   

80 m häck 68,6 cm

39.64

28/8

2022

Kalmar

Anita Vestlund

Sv rek

 

   

Höjd

1.05

8/7

2023

Bollnäs

Barbro Gadle

 

 

   

Längd

2.86

9/7

2023

Bollnäs

Barbro Gadle

 

 

   

Tresteg

5.91

8/7

2023

Bollnäs

Barbro Gadle

 

 

   

Kula

5.30

18/9

2022

Huddinge

Anita Vestlund

 

 

   

Diskus

10.47

18/9

2022

Huddinge

Anita Vestlund

 

 

   

Slägga

19.52

18/9

2022

Huddinge

Anita Vestlund

 

 

   

Spjut 400g

5.55

18/9

2022

Huddinge

Anita Vestlund

 

 

   

Vikt 4.0 kg

6.95

18/9

2022

Huddinge

Anita Vestlund

 

 

   

Kastfemkamp

2483

18/9

2022

Huddinge

Anita Vestlund

 

 

   

 

 

 

 

 

19.52/Slägga 5.30/Kula 10.47/Diskus 5.55/Spjut 6.95/Vikt

       

 

 
Sociala medier
Stötta oss
Partners