SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Klubbrekord manliga veteraner Utomhus

M35

     

100m

11.06

19/7

1991

Gävle

Stefan Nilsson

200m

21.99

19/7

1991

Gävle

Stefan Nilsson

400m

49.82

28/7

2001

Stockholm

Marko Granath

800m

1:57.69

18/8

2004

Stockholm

Martin Hagberg

1500m

3:45.28

11/7

2020

Huddinge

Daniel Lundgren

3000m

8:01.27

1/8

2020

Hallsberg

Daniel Lundgren

5000m

13:47.38

25/7

2020

Göteborg/S

Daniel Lundgren

10000m

28:58.49

17/5

2022

Stockholm/S

Daniel Lundgren

5 km väg

14:20

2/7

2020

Stockholm

Daniel Lundgren                                                                               Sv rek

10 km väg

29:28

4/4

2020

Stockholm

Daniel Lundgren   

Halvmarathon

1:03:53

3/4

2022

Berlin, GER

Daniel Lundgren

Marathon

2:20.24

25/9

2022

Berlin, GER

Daniel Lundgren

100 miles

26:54:36

8/10

2020

Täby

Chrisopher Servadei

3000m hinder 91.4 cm

9:38.88

18/5

2023

Sollentuna

Daniel Lundgren

110m häck 106.7 cm

15.30

20/8

2005

Fana, NOR

Eric Ringdahl

110m häck 99.1 cm

20.28

8/8

2010

Löttorp

Johan Lindström

400m häck 91.4 cm

54.83

16/8

2001

Huddinge

Marko Granat

Höjd

1.86

30/5

1995

Brunna

Mats Nagle

Stav

2.61

21/9

2003

Gävle

Stefano Tomai

Längd

5.64

20/9

2003

Gävle

Stefano Tomai

Tresteg

10.35

8/8

2010

Löttorp

Johan Lindström

Kula 7.26 kg

18.38

15/9

2001

Uppsala

Henrik Wennberg

Diskus 2.0 kg

58.53

29/9

2001

San Marco TX, USA

Henrik Wennberg

Slägga 7.26 kg

53.74

9/7

1992

Malmö

Jan Lönnquist

Spjut 800 g

59.64

13/9

2014

Östhammar

Stellan Back

Vikt 15.88 kg

13.15

25/7

2014

Huddinge

Stellan Back

Femkamp

2442

6/9

2003

Östhammar

Stefano Tomai

 

     

5.88/Längd 37.05/Spjut 24.02/200m 22.51/Diskus 5:51.79/1500m

Kastfemkamp

3286

13/9

2014

Östhammar

Stellan Back

 

     

37.85/Slägga 13.71/Kula 41.47/Diskus 59.64/Spjut 12.33/Vikt

Tiokamp

4140

20-21/9

2003

Gävle

Stefano Tomai

 

     

11.85/100m 5.64/Längd 8.19/Kula 1.58/Höjd 54.39/400m

 

     

18.81/110mh 22.34/Diskus 2.61/Stav 35.76/Spjut 6:54.57/1500m

M40

     

100m

12.18

29/6

2022

Åkersberga

Joel Djerf

150m

18.98

9/8

2017

Enskede

Per Sandell

200m

24.67

11/6

2022

Sollentuna

Joel Djerf

400m

55.41

22/8

2017

Stockholm/S

Per Sandell

600m

1:30.34

9/8

2017

Enskede

Per Sandell

800m

2:10.84

14/5

2017

Sätra

Per Sandell

1500m

4:49.76

17/8

2019

Huddinge

Magnus Lindblom

3000m

10:36.31

6/8

2014

Södertälje

Johan Skugge

5000m

16:29.4m

 

1982

 

Stig Himberg

10000m

32:50.82

26/9

1981

Stockholm

Ulf Johansson

Halvmarathon

1:14:43

31/5

1988

Värmdö

Håkan Palling

Marathon

2:32:10

29/9

1985

Berlin FRG

Bernt Uppgård

100km

9:39:24

5/7

2018

Helsingborg

Patrik Gullerström

110m häck 99.1 cm

15.36

16/8

2011

Nadderud, NOR

Eric Ringdahl

400m häck 91.4 cm

60.83

6/6

2007

Eskilstuna

Martin Hagberg

Höjd

1.70

18/8

2017

Karlskrona

Stellan Back

Stav

4.00

19/5

2018

Karlstad

Stellan Back

Längd

5.54

6/6

2019

Tyresö

Stellan Back

 

5.54

27/8

2022

Kalmar

Joel Djerf

Tresteg

11.00

18/8

2019

Huddinge

Stellan Back

Kula 7.26 kg

13.48

20/9

2015

Sollentuna

Stellan Back

Diskus 2.0 kg

42.99

3/6

2016

Sollentuna

Stellan Back

Slägga 7.26 kg

40.98

11/10

2015

Sollentuna

Stellan Back

Spjut 800 g

63.03

10/9

2017

Stockholm

Stellan Back

Vikt 15.88 kg

12.62

18/8

2017

Karlskrona

Stellan Back

Femkamp

3080

6/6

2019

Tyresö

Stellan Back

 

     

5.54/Längd 57.45/Spjut 26.52/200m 37.95/Diskus 5:40.24/1500m

Kastfemkamp

3513

6/9

2015

Huddinge

Stellan Back

 

     

37.49/Slägga 13.38/Kula 39.86/Diskus 58.01/Spjut 12.47/Vikt

Stafett 1000m

2:29.86 17/8 2019     Huddinge

Erik Åhlin-Magnus Ingvarsson-Marcus Grindange-Björn Axelsson

M45

     

100m

12.37

21/8

2009

Norrtälje

Stefan Biberg

150m

19.07

4/6

2023

Täby

Joel Djerf

200m

25.11

27/8

2022

Kalmar

Jonas Asplund

400m

56.42

27/8

2023

Sollentuna

Joel Djerf

800m

2:09.57

26/8

2022

Kalmar

Per Sandell

1500m

4:38.43

8/8

2020

Sollentuna

Martin Törnqvist

3000m

10:07.60

8/9

2021

Norrtälje

Björn Axelsson

5000m

18:16.02

20/8

2019

Stockholm/S

Björn Axelsson

10000m

37:32.2m

13/10

2021

Uppsala

Mats Forsberg

Halvmarathon

1:17:27

14/10

1995

Enköping

Håkan Palling

Marathon

2:46:34

11/11

1995

Skarpnäck

Håkan Palling

110m häck 99.1 cm

17.26

2/7

2022

Tampere, FIN

Jonas Asplund

Höjd

1.69

26/8

2022

Kalmar

Jonas Asplund

Stav

4.60

5/7

2022

Tampere, FIN

Jonas Asplund

Längd

5.60

1/7

2022

Tampere, FIN

Jonas Asplund

Kula 7.26 kg

13.00

14/8

2021

Sätra

Stellan Back

Diskus 2.0 kg

42.35

22/5

2021

Sollentuna/E

Stellan Back

Slägga 7.26 kg

36.53

22/9

2020

Sollentuna/E

Stellan Back

Spjut 800 g

64.54

20/6

2021

Danderyd

Stellan Back                                                                                      Sv rek

Vikt 15.88 kg

11.97

15/8

2021

Sätra

Stellan Back

Tiokamp

6078

1-2/7

2022

Tampere, FIN

Jonas Asplund

 

 

 

 

 

12.09/100m 5.60/Längd 8.38/Kula 1.60/Höjd 58.04/400m

 

 

 

 

 

17.26/110mh 25.25/Diskus 4.00/Stav 32.51/Spjut 6:08.97/1500m

Kastfemkamp

3800

12/9

2021

Huddinge

Stellan Back                                                                                      Sv rek

 

     

32.96/Slägga 12.94/Kula 41.38/Diskus 61.61/Spjut 11.70/Vikt

Castorama

2797

26/9

2021

Sollentuna/E

Stellan Back

       

13.40/Kula 62.30/Spjut 41.54/Diskus 36.64/Slägga

M50

     

100m

12.45

4/8

2023

Göteborg/S

Julian Benitez

200m

25.58

24/9

2023

Pescara, ITA

Jonas Asplund

400m

58.19

18/8

2013

Gävle

Lars Hansson

800m

2:20.75

16/8

2013

Gävle

Lars Hansson

1500m

4:37.79

12/6

2021

Huddinge

Martin Törnqvist

3000m

10:02.66

8/9

2021

Norrtälje

Martin Törnqvist

5000m

19:01.17

20/8

2019

Stockholm/S

Javier Cabello

10000m

36:33.03

6/9

2023

Norrtälje

Martin Törnqvist

10 km väg

38.28

13/7

2021

Anderstorp

Martin Törnqvist

Halvmarathon

1:24.52

21/5

2022

Göteborg

Martin Törnqvist

Marathon

2:57:15

17/1

1998

Jakobsberg

Håkan Palling

100 km

9:36:13

6/7

2019

Ljungskile

Mikael Melto

100m häck 91.4 cm

15.94

13/5

2023

Tumba

Hunter S Mabon

Höjd

1.60

26/8

2022

Kalmar

Hunter S Mabon

Stav

4.62

28/9

2023

Pescara, ITA

Jonas Asplund                                                                                     Nord rek

Längd

5.37

27/8

2022

Kalmar

Erik Åhlin

Kula 6.0 kg

12.80

1/7

2022

Tampere, FIN

Hunter S Mabon

Diskus 1.5 kg

40.51

14/8

2021

Sätra

Hunter S Mabon

Slägga 6.0 kg

37.91

24/7

2021

Strömsund

Patrik Nyborg

Spjut 700 g

53.67

21/7

2021

Halmstad

Christian Josefsson

Vikt 11.34 kg

14.22

12/9

2021

Huddinge

Hunter S Mabon

Femkamp

3304

13/9

2020

Västerås

Christian Josefsson

 

     

5.13/Längd 51.72/Spjut 26.43/200m 31.85/Diskus 5:32.34/1500m

Tiokamp

6357

1-2/7

2022

Tampere, FIN

Hunter S Mabon

 

 

 

 

 

12.69/100m 5.23/Längd 12.80/Kula 1.58/Höjd 1:01.32/400m

 

 

 

 

 

16.26/110mh 36.12/Diskus 3.50/Stav 30.08/Spjut 6:32.73/1500m

Kastfemkamp

2863

20/9

2020

Huddinge

Hunter S Mabon

 

     

34.64/Slägga 12.16/Kula 33.27/Diskus 29.13/Spjut 13.12/Vikt

Castorama

1632

11/10

2020

Sollentuna/E

Christian Josefssson

 

 

 

 

 

8.92/Kula 47.07/Spjut 24.55/Diskus 21.21/Slägga

Stafett 4x100m

50.91

28/5

2022

Göteborg/S

Christian Josefsson-Erik Åhlin-Patrick Neuendorff-Dag Dacke

Stafett 1000m

2:26.39

5/8

2023

Göteborg/S

Christian Josefsson-Hunter S Mabon-Jonas Asplund-Dag Dacke

M55

     

 

 

100m

13.10

26/8

2022

Kalmar

Dag Dacke

 

 

200m

26.22

27/8

2023

Sollentuna

Dag Dacke

 

 

400m

59.4m

1/7

2017

Sollentuna

Lars Hansson

 

 

800m

2:22.33

18/8

2017

Karlskrona

Lars Hansson

 

 

1000m

3:16.47

23/8

2023

Sollentuna

Javier Cabello

 

 

1500m

4:46.09

15/9

2018

Malaga, ESP

Patrik Karlsson

 

 

5000m

17:37.28

12/9

2018

Malaga, ESP

Patrik Karlsson

 

 

10000m

36.48.26

15/5

2019

Vallentuna

Patrik Karlsson

 

 

10 km väg

36:14

27/3

2019

Torun, POL

Patrik Karlsson

 

 

Halvmarathon

1:22:44

30/3

2019

Torun, POL

Patrik Karlsson

 

 

Marathon

3:15:53

5/6

2004

Stockholm

Håkan Palling

 

 

100m häck 91.4 cm

16.81

6/8

2023

Göteborg/S

Christian Josefsson

 

 

400m häck 83.8 cm

72.77

4/8

2023

Göteborg/S

Dag Dacke

 

 

Höjd

1.45

10/5

2008

Sätra

Jan de Besche

 

 

Längd

5.22

5/8

2023

Göteborg/S

Christian Josefsson

 

 

Tresteg

10.20

6/8

2023

Göteborg/S

Dag Dacke

 

 

Kula 6.0 kg

9.49

14/5

2023

Tumba

Patrik Nyborg

 

 

Diskus 1.5 kg

30.94

4/8

2023

Göteborg/S

Christian Josefsson

 

 

Slägga 6.0 kg

36.71

26/8

2023

Huddinge

Patrik Nyborg

 

 

Spjut 700 g

50.35

5/8

2023

Göteborg/S

Christian Josefsson

 

 

 

Vikt 11.34 kg

13.87

26/8

2022

Huddinge

Patrik Nyborg

 

 

Kastfemkamp

2578

26/8

2023

Huddinge

Patrik Nyborg

 

 

 

 

 

 

 

36.71/Slägga 8.81/Kula 27.60/Diskus 19.97/Spjut 13.87/Vikt

 

 

Stafett 4x400m

4:20.77

25/5

2019

Stockholm/S

Bobbie Baars-Joakim Petersson-Ingemar Ztorm-Hans Säll           Sv rek

 

 

Stafett 3x800m

7:58.63

26/5

2019

Stockholm/S

Joakim Petersson-Hans Säll-Bobbie Baars                                       Sv rek

 

 

M60

     

 

 

60m

8.99

26/8

2018

Märsta

Bobbie Baars

 

 

100m

13.78

13/5

2023

Tumba

Hans Säll

 

 

200m

27,.68

27/8

2023

Sollentuna

Hans Säll

 

 

300m

45.04

14/8

2023

Visby

Hans Säll

 

 

400m

60.51

26/9

2023

Pescara, ITA

Hans Säll

 

 

800m

2:26.83

19/5

2019

Sätra

Bobbie Baars

 

 

Marathon

3:25:39

28/3

1992

Vällingby

Lennart Carlander

 

 

Höjd

1.38

17/8

2013

Gävle

Jan de Besche

 

 

Längd

4.53

13/5

2023

Tumba

Hans Säll

 

 

Kastfemkamp

1927

25/9

2022

Märsta

Bruce Lambert

 

 

 

 

 

 

 

23.56/Slägga 9.12/Kula 24.49/Diskus 19.63/Spjut 7.65/Vikt

 

 

Stafett 4x100m

62.80

31/7

2021

Huddinge

Roland Jonsson-Karl-Gunnar Karnebäck-Nils Nestor-Hans Säll

 

 

Stafett 1000m

2:42.20

21/8

2021

Högby

Roland Jonsson-Karl-Gunnar Karnebäck-Bobbie Baars-Hans Säll  Sv rek

 

 

Stafett 4x400m

4:31.81

9/9

2023

Södertälje

Bobbie Baars-Roland Jonsson-Anders Kristensson-Hans Säll        Sv rek

 

 

M65

     

 

 

100m

13.88

6/6

2023

Södertälje

Bobbie Baars

 

 

200m

27.94

27/8

2023

Sollentuna

Bobbie Baars

 

 

300m

43.97

14/8

2023

Visby

Bobbie Baars                                                                                              Sv rek

 

 

400m

61.48

27/8

2023

Sollentuna

Bobbie Baars

 

 

800m

2:42.29

9/9

2018

Malaga, ESP

Nils Nestor

 

 

1500m

5:43.26

22/8

2020

Greve, DEN

Birger Forsberg

 

 

3000m

12:36.15

27/8

2019

Huddinge

Birger Forsberg

 

 

5000m

21:38.77

12/9

2018

Malaga, ESP

Nils Nestor

 

 

10000m

47:42.28

6/8

2023

Göteborg/S

Anders Kristensson

 

 

Halvmarathon

1:49:13

1/10

2023

Pescara, ITA

Anders Kristensson

 

 

Höjd

1.32

15/5

2016

Sätra

Jan de Besche

 

 

 

1.32

16/8

2019

Huddinge

Jan de Besche

 

 

Kula 5.0 kg

8.20

27/8

2023

Sollentuna

Bruce Lambert

 

 

 

Diskus 1.0 kg

25.95

27/8

2023

Sollentuna

Bruce Lambert

 

 

Stafett 3x800m

9:44.99

28/5

2022

Göteborg/S

Karl-Gunnar Karnebäck-Johan Göthberg- Roland Jonsson

 

 

M70

     

 

 

100m

16.51

19/5

2022

Tumba

Krzysztof Furmaniuk

 

 

200m

30.92

15/8

1997

Lillehammer, NOR

Hans Nordqvist

 

 

400m

71.73

17/8

1997

Lillehammer, NOR

Hans Nordqvist

 

 

800m

2:53.52

4/8

2023

Göteborg/S

Birger Forsberg

 

 

1000m

3:37.92

23/8

2023

Sollentuna Birger Forsberg

 

 

1500m

5:55.87

27/8

2022

Kalmar Birger Forsberg

 

 

10000m

48.10.10

12/9

2022

Norrtälje

Birger Forsberg

 

 

Höjd

1.29

15/8

2021

Sätra

Jan de Besche

 

 

Stav

2.70

6/7

2022

Tampere, FIN

Björn Bratt

 

 

Kula 4.0 kg

10.07

18/5

2019

Sätra

Aleksander Strykowski

 

 

Diskus 1.0 kg

29.02

31/8

2019

Uppsala

Aleksander Strykowski

 

 

Slägga 4.0 kg

34.73

31/8

2019

Uppsala

Aleksander Strykowski

 

 

Spjut 400 g

21.13

17/5

2014

Sätra

Bo Sundström

 

 

Spjut 500 g

24.62

17/8

2019

Huddinge

Aleksander Strykowski

 

 

Vikt 7.26 kg

12.78

16/8

2019

Huddinge

Aleksander Strykowski

 

 

Kastfemkamp

2175

20/9

2014

Märsta

Bo Sundström

 

 

 

     

23.42/Slägga 8.36/Kula 22.86/Diskus 19.75/Spjut 7.67/Vikt

 

 

M75

     

 

 

100m

16.86

13/5

2023

Tumba

Krzysztof Furmaniuk

 

 

200m

35.53

14/5

2023

Tumba

Krzysztof Furmaniuk

 

 

400m

88.83

13/5

2023

Tumba

Krzysztof Furmaniuk

 

 

800m

3:47.16

14/5

2023

Tumba

Krzysztof Furmaniuk

 

 

Kula 4.0 kg

8.37

7/6

2015

Huddinge

Bo Sundström

 

 

Diskus 1.0 kg

23.27

27/9

2015

Märsta

Bo Sundström

 

 

Slägga 4.0 kg

23.12

7/6

2015

Huddinge

Bo Sundström

 

 

Spjut 500 g

19.21

23/7

2016

Söderhamn

Bo Sundström

 

 

Vikt 7.26 kg

8.52

25/7

2014

Huddinge

Bo Sundström

 

 

Kastfemkamp

2388

7/6

2015

Huddinge

Bo Sundström

 

 

 

     

19.95/Slägga 7.71/Kula 19.40/Diskus 17.41/Spjut 7.63/Vikt

 

 

M80

     

 

 

200m

38.05

19/8

2007

Värnamo

Hans Nordquist

 

 

400m

1:34.35

18/8

2007

Värnamo

Hans Nordquist

 

 

800m

3:46.73

19/8

2007

Värnamo

Hans Nordquist

   
 
Sociala medier
Stötta oss
Partners